Jak docílit, aby dřevěné psací pero dělalo radost co nejdéle
Dřevo je materiál, který postupem času pracuje. To je krásně vidět na změně zbarvení amarantu. Nicméně se s tím pojí i to, že dřevo je materiál podléhající vlhkosti. Proto naše pera ošetřujeme několika nátěry přírodními oleji.
Z výše uvedeného vyplývá, že by dřevo nemělo být vystavováno přímému působení kapalin. Pokud je pero používáno v prostředí, kde dochází k velkým teplotním výkyvům nebo v prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí, je třeba mu dopřát pravidelnou péči. Tak zajistíte, že Vám pero bude dělat radost co možná nejdéle.
Jsme si vědomi toho, že naše psací pera nebudou sloužit pouze jako hezká těžítka na stole. Braním do ruky, která se potí, nebo jejich pokládáním na nejrůznější místa může docházet k jejich zašpinění. Nečistoty jsou pak více patrné na světlejších typech dřeva, jako je javor nebo oliva. Ostatní druhy nicméně trpí na nečistoty také, jen to na nich není tak vidět.
Pro výrobu originálních psacích per z dílny wood-factory.cz vybíráme jakostní tvrdé dřeviny. I přesto je dřevo materiál porézní a je třeba s ním i tak zacházet. Každé věci, kterou si přejeme zachovat, musíme věnovat trochu pozornosti a ani zde tomu není jinak.
Zásady pro spokojeného uživatele:
-
Zachování krásného vzhledu
Doporučujeme pero brát do čistých rukou. Je to jednoduché, pokud máme ruce zašpiněné, můžeme nečistoty na dřevo přenášet.
Nepokládejte pero na znečištěné plochy, ani jinak ho nevystavujte dalšímu zbytečnému znečištění.
Pro správnou funkci pera je vhodné perem pravidelně psát, předejdete tak jeho zasychání.
Snažte se vyhnout pádům pera, mohlo by prasknout nebo se jinak poškodit.
Chraňte pero před kontaktem s kapalinou.
Nevystavujte pero velkým teplotním změnám ani vysoké vzdušné vlhkosti. Tepelná roztažnost kovových dílů ve spojení s vlhkostí by mohla vést v extrémních případech až k prasknutí dřeva.
Oživení dřevěné části pera
Čas od času je dobré oživit ochrannou vrstvu dřevěného těla pera. Definovat jak často je velmi individuální dle mnoha faktorů – pocení rukou, prostředí, ve kterém je pero používáno a dalších. Obecně řečeno je lepší povrchovou úpravu obnovit častěji, nic tím nezkazíte. Doporučujeme oživení provádět jedenkrát za jeden až dva měsíce.
Jak vlastně takové oživení probíhá a je to náročné?
Oživení je velmi rychlé a jednoduché. Pro oživení potřebujete tři základní věci, všechny jsou jednoduše dostupné a většina z nás je má doma:
-
Lněný či tvrdo-voskový olej (Osmo), čistou houbičku, papírovou utěrku.
Čistou houbičku lehce navlhčete olejem, lehkým vtíráním naneste na všechny dřevěné části pera. Olej nechte chvíli působit – cca po dobu jedné minuty. Poté zbytky oleje otřete do sucha papírovou utěrkou. Následně nechte peru krátký odpočinek, stačí mu čtvrt hodinka, a je hotovo. Vaše pero bude připraveno jít vstříc mnoha dalším důležitým podpisům.
Co když se něco nepovedlo
Každému se občas něco nepovede, ani my nejsme jiní. Pokud se Vám podařilo pero zašpinit, nezoufejte, máme pro Vás radu, jak ošetřit pero tak, aby Vám mohlo dále dělat radost:
-
Zkuste povrch lehce navlhčeným hadříkem otřít. U lehkého znečištění by to mělo pomoci.
-
Pokud první bod nebyl úspěšný, až vlhkost ze dřeva zmizí, zakryjte železné díly pera, např. malířskou páskou (nenechává stopy). Vezměte jemný brusný papír zrnitosti 800 a vyšší. Špinavou část lehce bruste. Jemnost je takto malá, aby docházelo opravdu jenom k odstranění minimální tloušťky dřeva.
-
Po úspěšném odstranění nečistoty je nezbytné doplnit zbroušenou povrchovou úpravu. Postup je naprosto stejný, jak je již popsán v odstavci - oživení dřevěné části pera.
Stejný postup použijte i v případě, že Vaše pero obdrží nějaký ten šrám z boje. Pokud máte na dřevěné části nějaký vryp je možné tuto část lehce zbrousit a zahladit co nejjemnějším brusným papírem. Takto upravené dřevo poté opět přetřete olejem, dbejte na čistotu rukou, abyste si do dřeva nezanesli nečistoty. Pokud si nebudete vědět rady, zavolejte nám, rádi pomůžeme a nebo zajistíme opravu per, pokud to bude možné.
Věříme, že Vám pero z naší dílny přinese mnoho radosti a bude se s ním psát fantastický příběh!
Filip a Jakub